Måns klipper bandet för utställningen "Auditativa bilder"

Invigning av konstutställning

Nu är fotoutställningen ”Auditativa bilder” invigd! Deltagarna på Crossmedia & Design har haft som projekt att skapa bilder från en given låttext. Alla fick varsin låt att tolka. Resultatet blev ett spännande och uttrycksfullt collage av bilder, som nu pryder korridoren på Runö folkhögskola. Invigningen avslutades med gofika! Låter det intressant att studera på Runö folkhögskola? Du kan läsa in behörighet eller vara kreativ med text, bild och grafisk form. Se hela vårt kursutbud här!

Nyfikna tittar på tavlor

Ett varierat utbud av fotografier från deltagarna i Crossmedia & design.

Fika med hembakade och inköpta godsaker.

En dag i månaden har en klass ansvar för fika. Ett uppskattat inslag för deltagare och personal.